Developeři v roce 2015 v Praze prodali zhruba 7000 nových bytů, což je nejvyšší počet v historii. Meziročně jich bylo o 18 procent více. Rekordní bylo i první čtvrtletí s 1850 prodanými byty, v posledním čtvrtletí jich bylo o sto méně. Vyplývá to ze společné statistiky společností Ekospol, Skanska Reality a Trigema.
Tito developeři na analýze spolupracují od jara roku 2014 s cílem poskytnout co nejobjektivnější údaje o celém pražském trhu nových bytů.
„Extrémně levné hypotéky a zvýšený optimismus poháněný rostoucí českou ekonomikou přiměly domácnosti k investicím do vlastního bydlení. Byty loni více nakupovali i investoři, kteří zjistili, že je to jedna z nejlepších možností uložení peněz," uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.
Samotný Ekospol se na rekordních prodejích podílel více než 900 byty, které loni prodal na rezervační smlouvy. Dobrá nálada na trhu podle Korce potrvá i letos, což by mohlo prodejní rekord ještě o něco zvýšit. „Růst české ekonomiky neskončí, což bude lidi i letos motivovat k investicím do bydlení. Neutuchající zájem o nové byty v Praze požene celkové prodeje až k hranici 8000 prodaných bytů za rok," odhadl Korec.
Ostatní společnosti zapojené do výzkumu své odhady prodejů za loňský rok zatím nezveřejnily. „V tuto chvíli nebudeme zprávu Ekospolu jakkoliv doplňovat a komentovat. Ještě v průběhu ledna dáme k těmto analýzám a jejich další budoucnosti všechny detailní a aktuální informace," sdělil mluvčí Trigemy Radek Polák.
Developer je vázán mlčenlivostí
Skanska Reality se k výsledkům zatím vyjadřovat nemůže. Akcie jejího švédského vlastníka jsou obchodovány na burze a do zveřejnění oficiálních výsledků v únoru je tak developer vázán mlčenlivostí. V roce 2014 prodala Skanska Reality 402 bytů a tento počet loni s vysokou pravděpodobností překonala.
„Loňský rok byl z pohledu pražského developmentu opět rekordní a věříme, že tento trend bude pokračovat i v letošním roce," doplnila generální ředitelka společnosti Naďa Ptáčková.
Podle studie měli kupující na konci roku menší výběr, když počet dostupných bytů v cenících developerů klesl na 5800 z 6400 volných bytů na konci září. Statistiku navyšují stovky dlouhodobě neprodejných bytů, které mají developeři v cenících dlouhé měsíce po kolaudaci.
Lidé mají zájem o menší byty
Největší zájem byl loni o menší byty s dispozicemi 2+kk, které se na celkových prodejích podílely 36 procenty. Druhou nejprodávanější dispozicí byly byty 3+KK s podílem 29,5 procenta. Zhruba pětinu tvořily nejmenší byty 1+kk.
Z větších developerů, kteří se na studii nepodíleli, zveřejnili prodejní čísla Central Group a Finep. Central Group loni prodal více než 1000 bytů. „Prodej rostl o 20 procent, příjmy z prodeje zhruba o 30 procent, což bylo způsobeno zařazením luxusnějších projektů blíže centra Prahy do prodeje," uvedl předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. Letos podle něj poptávka poroste zhruba o desetinu.
Jeho odhady o celkovém prodeji v Praze se oproti studii mírně liší. „Loni se v Praze prodalo zhruba 6500 bytů v bytových domech. Jde přitom o skutečný prodej již dokončených nebo rozestavěných bytů, nikoli o prodej projektů, na něž mnohdy ještě developeři nemají vydané ani územní rozhodnutí a kde není jasné, zda budou vůbec kdy postaveny," dodal Kunovský. Letos by se podle něj mohlo v Praze prodat asi 7200 bytů za 27 miliard korun.
Finep loni prodal mírně nad 600 bytů, meziročně zhruba o pětinu více. Podle generálního ředitele Finepu Tomáše Pardubického mezi obyvateli Prahy roste zájem i o rodinné domy a očekává, že v dalších letech ještě poroste.
Můj názor:
Nejsem zde od toho, aby klientům říkal, co mají nebo ne mají dělat. V případě, že se mě však klient zeptá, co si o developerských projektech myslím, tak odpovídám upřímně. Osobně si myslím, že většina projektů vypadá skutečně velice hezky. Developerské projekty však většinou nedoporučuji. Převážně (ne vždy pochopitelně) se jedná, jak s oblibou říkám "rychlokvašky". Nejedná se tedy vždy o kvalitní stavbu a od toho se někdy mohou odvíjet i nižší ceny než-li. například u cihlových staveb. Poměrně často se stává, že novostavba začne praskat nebo v přízemí mohou být problémy s vlhkostí. Takovéto novostavby potřebují minimálně rok na to, aby si takzvaně "sedli". Musí projít mrazem i velmi silným slunečním svitem. Podle toho poznáte kvalitu stavby. Jsem makléř, který miluje nové projekty, nikoliv však ve většině případů kvalitu. Proto doporučuji, pokud skutečně máte zájem o developerský projekt, buďte opatrní, abyste za rok či dva nelitovali.
Sekci článku "Můj názor": vypracoval Tomáš Březina